Fototypia w lakiernictwie samochodowym w Poznaniu

Fototypia w lakiernictwie samochodowym w Poznaniu

Znakowanie pokryć lakierniczych jest optymalizowane poprzez wybór odpowiedniej metody drukowania znaków. Mają one wpływ na cały proces powstawania oznakowania i późniejszy proces lakierowania. Lakiernictwo samochodowe w Poznaniu oferuje mało znaną, a doskonałą metodę znakowania pokryć lakierniczych. Należy do niej fototypia. Artykuł przedstawia krótką historię fototypii, czym jest, jak powstaje, jaki jest przebieg produkcji, czemu powstaje taki efekt oraz ile trwa jego zabieg.

Czym jest fototypia, krótka historia?

Fototypia jest metodą drukowania znakowania do pokryć lakierniczych. Drugą nazwą jaką używa lakiernictwo samochodowe w Poznaniu, podczas używania tej metody, jest światłodruk. Metoda ta została wynaleziona w tysiąc osiemset pięćdziesiątym piątym roku i udoskonalona w roku tysiąc osiemset sześćdziesiątym ósmym.

Jak powstaje światłodruk?

Metoda drukowania przez światłodruk powstaje w skomplikowany sposób. Lakiernictwo samochodowe w Poznaniu jako specjalistyczna firma używa tego typu metody w formie drukowej. Najczęściej jest to szklana płyta pokryta żelatynową warstwą światłoczułą. Na tej płycie pokrytej żelatyną odbija się, metodą kopiowania, przeróżne elementy, zarówno drukujące jak i nie drukujące.

Proces powstawania fototypii

Maszyny drukujące są najczęściej powierzchnią litową, płaską, którą w procesie drukowania nawilża się wodą, pokrywana farba drukowaną, która jest mocno mazista. Następnie farba zostaje przekładana na papier i dociskana do powierzchni z płytą dociskową.

Czemu powstaje fototypia?

Fototypia czyli światłodruk wykorzystuje pewien fakt natury. Fotograficzne użycie negatywu, na którym powstała emulsja, została na nim wywołana i utrwalona, zazwyczaj jest nierówna. Ujmując to prościej: niektóre miejsca ma jaśniejsze niektóre ciemniejsze. Tam gdzie emulsji jest więcej jest ciemniejsza, a tam gdzie mniej – jaśniejsza. Bardziej nawilżona jest ciemniejsza, mniej nawilżona jest jaśniejsza. Dzięki temu uzyskuje się efekt światłocieni – odbitka oddaje całe piękno powstałych nierówności: cienia i światła.

Czas trwania produkcji

Produkcja tego typu znakowania pokryć lakierniczych jest powolna. Fachowcy w lakiernictwie samochodowym z Poznania mogą wydrukować ich tysiąc egzemplarzy, za jednym razem, na jednym materiale.

Znakowanie pokryć lakierniczych metodą światłodruku jest już rzadko spotykane. Wysoka jakość uzyskiwanych światłocieni powoduje, że mogą sobie na nią pozwolić nieliczni. Tylko nieliczni fachowcy potrafią wykonać w dzisiejszych czasach fototypię.  Bywa, że kierowcy poszukują ich po całej Polsce.